Ürün açıklaması yazarken kullanabileceğiniz 8 yöntem

E-ticaret sitelerindeki en mühim geri dönüşüm unsurlarından biri de ürün açıklamalarıdır. Ürün açıklaması yazarken belli kurallara uymak ve tüketicilere ürünle ilgili mümkün olduğunca fazlaca data sunmak, geri dönüşümlerinizi artırırken, tüketicilerin de ürünle ilgili mümkün olduğunca fazla data sahibi olmasını sağlar.

Ürün açıklamaları, tüketicilerin satın alma kararlarını direkt etkileyen faktörler içinde yer almakta. Fotoğraflar, vitrin görevi görürken, ürün açıklamaları ise mağazadaki satış görevlisi şeklinde bir göreve haizdir. Tüketicileri ikna etmek ve satışı tamamlamak için ürün açıklamalarınızı ilgi çekici ve bilgilendirici bir halde hazırlamalısınız.

Ürün açıklaması yazarken odak noktanız müşterileriniz olmalı ve onları satın almaya teşvik edecek metinler hazırlamalısınız. Bunu yapmak için de kullanabileceğiniz 8 değişik yöntemi ele alacağız.

Ürün, kimlerin hangi sorunlarını çözüyor?

Ürün açıklaması yazarken tüketicilerin ilgisini çekebilmek için ürünün, tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünü onlara anlatmalısınız. Bunun yanı sıra bu ürünün hangi tüketici grubuna yönelik olarak çözümler sunduğunu da açıklamalarınızda belirtmelisiniz.

Ürünün zamanı ve üretim şekli

Ürün açıklamalarında ürünün tarihinden de özetlemek gerekirse bahsedebilirsiniz. Bu data ürünün ne kadar yeni ya da eski bulunduğunu tüketicilere göstermenize destek sağlar.

Buna ek olarak ürünün iyi mi üretildiğini ve kullanılan materyalleri de anlatabilirsiniz. Ürünün nerede üretildiğini de ilave ederek, tüketicilerin aldıkları ürünün standardını görmesini de sağlayabilirsiniz. El yapımı ya da hususi olarak üretilen ürünlerde bu ifadeleri paylaşmanız, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemeniz de mühim bir rol oynar.

Ürünün süre içindeki gelişimi

Eğer ürün süre içinde güncellendiyse ve yeni bir versiyonu piyasaya sunulduysa bunu da ürün açıklamalarınızda tüketicilerle paylaşma yoluna gidebilirsiniz. Bu aşamada ürün üstünde meydana getirilen geliştirmeleri ve önceki versiyonlara kıyasla yeni eklenen özellikleri de paylaşabilirsiniz.

Ürünün popüler kültürdeki yeri

Başka bir deyişle de ürünün ne kadar popüler bulunduğunu tüketicilerle paylaşabilirsiniz. Birçok tüketici, başka tüketicilerin kullandığı ve popüler olmuş ürünleri tercih etme eğilimindedir. Bu da popüler ürünlerin daha kolay satılmasını sağlar. Ürün açıklamalarınızda ürünlerin ne kadar şahıs tarafınca tercih edildiğini de gerçekçi bir halde paylaşabilirsiniz.

Dönemlik ya da hususi gün kullanıları

Bazı ürünler belli sezonlarda ya da hususi günlerde daha çok kullanılabilir. Ürünlerin bu hususi durumunu de kullancıları bilgilendirmek için ürün açıklamalarında yazabilirsiniz.

Mesela kış döneminde kullanılacak giysiler için bu notu düşebileceğiniz şeklinde, rejim ürünlerinde yaz sezonu öncesi kullanılması gerektiğine dair ifadeleri kullanabilirsiniz.

Teknik özellikler

Bilhassa elektronik ürünlerde ürünlerin teknik özellikleri ürün açıklamaları yazarken üstünde durmanız ihtiyaç duyulan konulardan biridir. Tüketiciler ürünün içeriğini görmek için bu teknik özellikleri inceleyerek, öteki ürünlerle kıyaslayacaklardır. Ürün sayfalarınızda ihtiyaç duyulan durumlarda ürünün teknik özelliklerini de paylaşmalısınız.

Ürünün iyi mi kullanıldığı / kullanım alanları

Ürünle ilgili tüketicilerin gözünde bir fotoğraf çizebilmek için ürünün kullanım alanlarını yada nerede iyi mi kullanıldığını da anlatmalısınız. Hangi koşullarda bu ürününün kullanılması icap ettiğini, üründen iyi mi daha iyi verim alınabileceğini ve tavsiye edilen kullanım koşullarını ürün açıklamalarında belirtebilirsiniz.

Öteki ürünlerden farkları

Birçok ürünün piyasada değişik muadilleri bulunur; sadece bir çok süre bir üründe bulunan özelliklerden bazıları diğerlerinde bulunmayabilir. Ürün açıklamaları yazarken yapabileceğiniz çalışmalardan biri de rakip firmaların ürünlerinde bulunmayan özellikleri bu sayfada açıkça belirtmektir.

Ürünün rakip ürünlerden farklarını dikkat çekici bir halde belirtmeniz, ürünün daha çok öne çıkmasını sağlarken, tüketicilerin de ürüne olan bakış açısını değiştirmenize destek sağlar.

Ürünün farklılıklarını belirtmeye başladığınızda, ürünün fiyatını niçin hak ettiğini de vurgulamak için bir şansınız olur. Bu da değişik bir satış politikası yaratmanıza destek sağlar.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir