Topraksız Tarım

Topraksız ziraat, toprak yerine volkanik kayaların kullanıldığı, taş yünü yada perlit olarak adlandırılan maddelerle, değişik minerallerin ve suyun enjekte edilerek meydana getirilen bir ziraat sistemidir.

Hemen hemen daha, azca sayıda girişimci tarafınca meydana getirilen topraksız ziraat metodu, ileride oldukca daha çok uygulanacak olan bir ziraat yöntemi olacak. Ziraat alanlarının giderek verimsiz hale gelmesi, artan nüfus, küresel ısınma ve besin fiyatlarındaki pahalılık gelecekteki en büyük sorunlardan biri. Bu öngörüden yola çıkılarak meydana getirilen araştırmalar, topraksız tarımın fiili olarak uygulanmasıyla başarıya ulaşacak benzer biçimde.

Geleneksel tarıma bakılırsa topraksız tarımdan elde edilmiş verimin 5 kat daha çok olması, ileride karlı işlerin başlangıcında geleceğine işaret. Peki, topraksız ziraat iyi mi yapılmaktadır? Topraksız tarımda daha sıhhatli ve leziz ürünler yetiştirilebilmektedir. Gübreleme, ilaçlama ve aşırı sulama benzer biçimde uygulamalara gerekseme duyulmayan topraksız ziraat, tıbbi bitkilerin ve daha hijyenik bitkilerin yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Topraksız tarımı volkanik bir kaya cinsel olan pomza ile yapmak mümkün. Pomzanın kullanım süresi ise 8 yıl benzer biçimde oldukça uzun bir süre. Topraksız ziraat, bilgisayar kontrollü bir sisteme gerekseme duymaktadır. Güneşin zararı dokunan olan UV ve IR benzer biçimde ışınların ürüne ulaşmasını engellemiş olan sera malzemelerinin kullanılması gerekiyor. Yapılacak yatırımın özünü bu tür malzemeler oluşturuyor. Arazi ile ilgili yatırımlar kiralama ya da satın alma benzer biçimde değişik şekillerde de çözülebiliyor. Bitkilerin gereksinim duyan mineral ve vitaminler, hususi sulama yöntemleriyle bitkilere ulaşıyor. Seranınısıtma sistemi, rutubet dengesi ve buğu düzeyi bilgisayar kontrolü ile sağlanıyor.

Topraksız ziraat ilk kez 1930 senesinde, İngiliz Profesör Dr. William Gericke tarafınca temeli atılmış daha sonraları Hollanda’da geliştirilmiş. Bu uygulamaya 1995 senesinde süregelen Türkiye kısa sürede mühim bir dış pazar ve yatırım alanı konumuna gelmeyi başardı.

Vatanımızda topraksız ziraat oldukca fazla bilinmiyor şundan dolayı bu üretim ağırlıklı olarak ihracata yönelik yapılıyor. Bunun sebebi, topraksız tarımla üretilen ürünlerin maliyetinin yüksek olması ve bu maliyetin fiyata paralel oranda yansıması. Doğrusu, topraksız tarımla 1 liraya mal edilen bir domatesin pazar tezgâhındaki fiyatı averaj 3,5 lirayı buluyor. Türkiye’deki basit bir tüketicinin alım gücünün oldukca üstünde olan bu ürünlerin Avrupa’da alıcısı oldukca. Bu ülkeler, topraksız ziraat yapmak için Türkiye’den toprak satın almaya başladı bile.

Dünyanın en sık tercih edilen üretim şekli olma yolundaki topraksız tarımda ürün, zemindeki toprak içine değil, yetiştirilecek fidelere hususi kaplarda yetişiyor. Fide, Danimarka’dan getirilen Kaya yünü adlı bir maddenin içine dikiliyor. Kaya yünü, suyu tutma özelliğine haiz bir araç-gereç. Bununla beraber kabın içine perlit adında olan madde ekleniyor. Bu madde de ısı yalıtımı sağlama özelliğine haiz olduğundan bitkinin ısı değişimlerinden etkilenmesini asgari düzeye indiriyor.

Fide ekildikten sonrasında, olgunlaşıp meyve verme aşamasında devreye bombus arıları giriyor. Bu arılar, yalayıcı ve emici özelliğe haiz dilleriyle çiçeklenme döneminde, çiçeklerin iç kısmını emerek tozlaşmayı sağlıyor böylece ürün oluşuyor.

Mesela bu yöntemle oluşan bir domates topraklı tarıma bakılırsa daha kırmızı ve sıhhatli oluyor. Fide sıhhatli ve doğru bir halde yetiştirilirse, fidenin ekildiği günden itibaren 70 gün benzer biçimde bir süre sonrasında, ektiğiniz domatesler toplanacak olgunluğa erişiyor.

Girişimci sermayenin son yıllardaki yakın takibe almış olduğu “topraksız ziraat“, yakın geleceğin en popüler yatırım alanlarından biri olmaya aday. Toprak yerine volkanik kayaların kullanıldığı, taş yünü ya da perlit denilen maddelerle çeşitli minerallerin ve suyun enjekte edilmiş olduğu sistem şimdilik azca sayıda girişimci tarafınca yapılıyor.

Adana’dan Denizli’ye, Mersin’den, Afyon’a kadar birçok ilde yatırımcıların arazi almış olduğu topraksız tarımda yatırım maliyeti metrekare bazında averaj 60 Euro olarak hesaplanıyor.

Dünyada ziraat alanları giderek verimsizleşiyor. Öteki taraftan artan dünya nüfusu da küresel ısınma ve besin fiyatlarındaki anormal artışa bağlı olarak gelecekte büyük sıkıntıların habercisi. Geleneksel tarımsal üretimin geleceğine ilişkin bu karamsar beklentiler, bilim dünyasını senelerdir yoğun bir arayış içine itmiş bulunuyor. Mesela topraksız ziraat üstüne meydana getirilen araştırmalar, bugün araştırma boyutundan çıkarak fiili olarak uygulamaya girmiş durumda.

Hemen hemen oldukca oldukca başlangıcında olsa da Türkiye de bu uygulamanın içinde. Türkiye’deki birçok yatırımcı, gelişimleri uzaktan fakat büyük bir ilgiyle izliyor. Türkiye’nin her yerinden, her sektörden girişimcilerin ilgi odağındaki topraksız ziraat, toprağa bakılırsa beş kat daha çok sağlamış olduğu verimle, gelecek devrin en kârlı işlerinden biri olmaya aday. İlginin sebeplerinden biri de bu.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir