Site içi arama özelliğini geliştirmek için kullanabileceğiniz ipuçları

Site içi arama özelliği e-ticaret sitelerinde tüketicilerin aradıkları ürünlere daha kolay ulaşabilmelerini sağlayarak, tüketicilerin daha süratli bir halde eyleme geçmesinde mühim rol oynayan araçlardan biri. Site içi arama hususi durumunu sitenizde kullanmak gerektiği şeklinde bu araçtan daha çok geri dönüşüm sağlayabilmek için bu aracı en iyi şekilde optimize etmeniz de gerekir. Site içi arama hususi durumunu geliştirmek için kullanabileceğiniz bir ekip ipuçları bulunuyor.

Site içi arama çubuğunuz görünür olsun

İlk önceliğiniz site içi arama çubuğunun sitenin ilk açıldığında görünür bir alanında olmasını sağlamak olacak. Sitenizi ziyaret edenler aradıklarına ulaşmak için kolay bir halde bu özelliğe ulaşabilmeliler. Bu çubuğu üst menü alanında ya da slider bölümünün üstünde daha büyük bir halde sitenizde konumlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra arama butonunun rengini de arkaplan ve öteki görsellere kıyasla daha zıt bir renkle hazırlamanız, dikkat çekiciliği artıracaktır.

Site içi arama özelliğiniz süratli olmalı

Günümüzde tüketicilerin bilgili ya da bilinçsiz olarak istedikleri özelliklerden biri de hızdır. Sitenin açılma hızı şeklinde site içi arama hususi durumunun de süratli olması, kullananların daha süratli eyleme geçmelerini sağlayacak faktörlerden biridir. Bu sebeple de site içi arama özelliğinizin süratli çalıştığından ve süratli bir halde arama neticelerini verdiğinden güvenilir olmalısınız.

Otomatik tamamlama özelliği kullanın

E-ticaret sitenizde kullanıcı deneyimini geliştirmeniz ve tüketicilerin işini kolaylaştırmanız oldukça mühim. Bilhassa mobil site üstünde bunu yapmanız daha da mühim. Bu yüzden de site içi aramalarda otomatik tamamlama hususi durumunu kullanmanız tüketicilerin aradıkları ürünü daha süratli bir halde bulmalarını sağlar.

Bununla birlikte uzun ve yazımı zor marka isimlerinin de daha rahat bulunmasını sağlamış olduğu için kullanıcı deneyimini daha iyi bir hale getirir.

Yanlış yazımlar için alternatif tavsiyeler sunun

Google’ın “Bunu mu demek istediniz?” özelliği, kullananların yazım hatalarına karşı bir uyarı sunarak aslına bakarsak doğru yazımların yer almış olduğu önerileri kullanıcılara sunar. Bu özeliği site içi arama özelliğinizde kullanmanız, yanlış yazım icra eden kullananların ilgili ürünlere daha kolay ulaşabilmelerini sağlar. Bu tür önerilerin olmaması ve yanlış yazımlara rağmen tüketicilere alternatif sunulmaması kullanıcı deneyimini fena etkileyeceği şeklinde tüketicinin aramış olduğu ürünün sitede olmadığı düşüncesine kapılmasına da niçin olabilir.

Ürün kategorilerini de alternatif olarak arama sonuçlarının yanında gösterin

Otomatik tamamlama hususi durumunu kullanırken, oluşturulan alt pencerede ürün alternatifleri sunarken, ürünlerin genel ve alt kategorilerinde arama yapılabilmesi için ürünlerin kategorilerini de bu arama sorgularında göstermeyi deneyebilirsiniz.

Mesela aklında belli bir model olmayan kullanıcılar, bir ayakkabı araması yaparken, bu ayakkabıyı değişik kategorilerde arayabilmeliler. Adam Ayakkabıları, Hanım Ayakkabıları, Spor Ayakkabılar şeklinde değişik kategori alternatifleri sunmak ve aramanın bu kategoriler içinde yapılacağının seçilmesi, kullanıcının daha doğru ürünlere yönlendirilmesine destek verir.

Tüketicilerin ne tür arama sorguları yaptıklarını araştırın

Site içi arama özelliği, minik bir arama motoru özelliğine haiz olduğundan, işinizi geliştirmek, tüketici davranışlarını incelemek, hangi ürünlere daha çok talep bulunduğunu görmek için oldukça etkilidir. Bu yüzden de site içi arama özelliğinizi çözümleme etmeniz ve kullananların bu arama hususi durumunu iyi mi kullandığını takip etmeniz, siteniz ve hedef kitleniz hakkında bir ekip verilere ulaşmanıza destek verir.

Kullananların yaptıkları arama sorguları sonrasında hangi ürün ya da kategorilere daha çok ilgi duyulduğunu görebilir ve sonrasında da bu ürünleri siteniz üstünde daha çok öne çıkartarak, kullananların bu ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra meydana getirilen arama sorguları sonrasında herhangi bir netice vermeyen sorguları da takip ederek, bu tarz şeyleri iyi mi yönetebileceğinizi kurgulayabilir ya da bu arama sorgularıyla ilgili ürün araştırmaları yapabilirsiniz.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir