İnternetten Para Kazanma

Hepimiz gerek ek gelir olarak gerekse de iyi bir gelir elde etmek için zaman zaman farklı arayışlara girmişizdir. Bu arayışın içinde de mutlaka internetten nasıl para kazanırım düşüncesi geçmiştir aklınızdan. Sadece bizim insanımızda mı  var yoksa tüm dünyada böyle mi bilmiyorum oturduğumuz yerden para kazanmayı hep istemişizdir. Oturduğu yerden para kazanmayı düşünenler boşuna yorulmasın diye söylüyorum. Böyle bir şey yok ve muhtemelen hiç bir zaman olmayacak. Bebekler bile istedikleri bir şey için ağlarlar yani bir emek harcarlar. Emek harcamadan para kazanılacak bir sistem genelde sonu hüsranla biten titan zincirleri (çiftlik bank gibi) olarak sona eriyor. Dünya üzerindeki para stoğu belli. Sonsuz bir para stoğu olmadığına göre kimse size para vermek için can atmayacak. Yani eğer emek harcayarak para kazanmak istiyorsanız yazının devamını okuyun. Yoksa boşuna kendinizi zorlamayın.

Devam ediyorsanız bu iş için zaman ayırmaya ve karar verdiğinizi farz ediyorum. İnternette nasıl para kazanılacağı ile ilgili farklı yazılar yazacağım. Ama nereden para kazanacağınızdan bahsetmeden önce nereden para kazanamayacağınızdan başlayalım.

  1. İlan sitesi açalım. İnsanlar gelip ilan girsin. Biz de onlardan ilan başına ücret alalım. Çok orijinal bir fikir gibi gelebiliyor bazen insanlara. Aklınıza bir fikir geldiğinde önce kendinizi sorgulayın. İnsanlar neden sizi tercih etsin. Her gün milyonlarca insanın girdiği sitelerde belli kategoriler hariç ücretsiz ilan girilebiliyor. Onlar yerine sizi tercih etmesi için sebebinizi oluşturmanız lazım. Belli bir sektör özelinde ilan sitesi kurarsanız biraz şansınız olur. Diyelim ki insanlar sitenizde ilan yayınlamaya başladı. Amacınız bu işten para kazanmaksa çok ciddi sayıda ilan sayılarına ulaşmanız gerekir. Bunu sağlarsanız belli kişiler üst sıralara çıkmak için size para ödeyebilirler. Tabi bunun için yapacağınız yazılımın ödeme altyapısının da olması gerekir. En baştan bu şekilde ödeme altyapısı olan bir ilan sitesi kurmanın maliyeti de biraz yüksek olabilir.
  2. Biz bir eticaret sitesi kuralım. Başkaları gelip ürün ekleyip satsın. Bunu yapacağınıza yukarıdaki projeyi deneyin derim. Sektörde Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com, N11.com gibi siteler varken ve arkalarında milyonlarca dolarlık firmalar ve binlerce liralık reklam bütçeleri varken hangisiyle nasıl rekabet edeceksiniz. Birincisi böyle bir yapı çok büyük bir ekip gerektirir. Yazılımınız size özel olmalı. Sürekli ihtiyaçlarınıza göre geliştirilmeli. Çok ciddi bir reklam bütçeniz de olması lazım. Aynı zamanda uzun bir süre zararla geçirebilecek kadar maddi gücünüz de olması lazım. Yakın zamanda Amazonun da Türkiye’ye gireceğini düşünürsek çok büyük bir holding değilseniz bu iş fikrini aklınızdan çıkarın derim.
  3. Aliexpress ya da Alibaba dan ürün getirip Amerikada satayım. Keşke bu kadar kolay olsa. Bununla ilgili internette bir anda mantar gibi dropshipping adı altında bir çok yazı ve ücretli eğitim veren kişiler çıktı. Bu işten para kazanan kimseyi görmediğimi söylemek istiyorum. Çok detayına girmeyeceğim sadece buna hiç girmeyin derim. Soruları olanlar yorum bölümünden iletişime geçebilir.

 

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir