İndirim ve promosyon düzenlemeden önce bilemeniz gerekenler

E-ticaret firmaları satışlarını çoğaltmak, ürün bilinirliklerini çoğaltmak ve yeni kitlelere ulaşmak için indirim ve promosyon yapma stratejini seçebiliyor. İndirim yapmak iyi bir satış stratejisi olsa da bu indirimleri düzenlerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir ekip unsular bulunur. İndirim ve promosyonlarınızın daha etkili olabilmesi ve size de daha iyi geri dönüşüm sağlayabilmesi için bazı yöntemlerden yararlanarak stratejilerinizi iyi bir halde geliştirmeniz gerekir.

İndirimlerin avantaj ve dezavantajları

İndirim yapmadan ilkin bu çalışmaların avantaj ve dezavantajlarını iyi bir halde kavramınızda yarar var.

İndirimlerin avantajları

  • Satın alan sadakatini artırılabilir
  • Yeni hedef kitlelere ulaşılabilir
  • Geri dönüşümler ve satış oranları artırılabilir
  • Averaj sepet tutarı artırılabilir
  • Eldeki stoklar süratli bir halde tüketilebilir
  • Aylık satış hedeflerine ulaşılabilir

İndirimlerin dezavantajları

  • Kar marjı düşebilir
  • Marka değerine zarar verilebilir
  • Düzgüsel satış dönemlerinde geri dönüşümlerin düşmesine niçin olunabilir
  • Çoğu zaman sadık olmayacak kitlelerin çekilmesine niçin olabilir
  • Ulaşmak istediğinizin haricinde bir hedef kitleyi çekmenize niçin olabilir

İndirimleri hangi firmalar düzenlemeli?

İndirim yapmak için belli bir sektör ya da kategori belirtmek yanlış olur. Tüm firmalar bu indirimleri ve promosyonları yapabilirler; sadece bunların ne vakit ve iyi mi yapıldığı da bir fazlaca mühim bir mevzudur

İndirim emekleri marka ve ürün değerine zarar verebileceği için, indirimleri devamlı bir satış politikası yerine, belli dönem ya da sezonlarda geçici sürelerde yapmanız gerekir.

Bilhassa yeni oluşturulan firmalar, marka bilinirliklerini çoğaltmak için bu indirim ve promosyonlardan yararlanabilirler. Bunun yanı sıra Black Friday benzer biçimde hususi gün ya da tatillerde averaj satış hedeflerini çoğaltmak ve daha çok kişiye ulaşmak için belli sürelerde geçerli indirimler yapılabilir. Bunun haricinde devamlı olarak indirim yapıyor olmak markanıza zarar verir.

İndirim ve promosyon türleri nedir?

Temel olarak 4 değişik indirim ve promosyon türünü ele alabiliriz.

Yüzde odaklı indirimler: Bu indirim türünde sepet genelinde ya da ürün başına belli bir yüzde oranında ürün fiyatına indirim uygulanır.

TL (fiyat odaklı) indirimler: Belli bir yüzde yerine, belli bir fiyat odağında indirimler yapılır. Mesela sepet genelinde ya da belli bir üründe 50 TL’lik bir indirim sağlanabilir.

Parasız kargo indirimleri: Tüketicilerin belli bir meblağ üstünde alışveriş yapmalarından sonrasında kargo ücretlerini sizin karşılamanız şeklinde meydana getirilen indirimlerdir. Bu yöntemde tüketiciler parasız kargodan yararlanmak için, alt limit tutarında alışveriş yapmayı tercih ederler.

Armağan ürünler: Direkt indirim yapmak yerine, tüketicilere yaptıkları alışverişler sonrasında bir ürün hediyesi yapılmasıdır.

İndirim yapmadan ilkin bilmeniz gerekenler

İndirim yapmak, satışlarınızı artırma mevzusunda size destek olsa da ilk olarak bir ekip mevzular üstünde emek verme hayata geçirmeye odaklanmalısınız.

Toplam ulaşmak istediğiniz ciro ne kadar?

İndirim yapmak istediğinizde, ilk olarak ulaşmak istediğiniz toplam ciroyu da belirleme yoluna gitmelisiniz. Bu indirim ve promosyon dönemlerinde yapılacak satışların size ne kadarlık bir geri dönüşüm sağlayacağı evvelde planladığınızda, indirim süresince iyi mi bir emek verme yaparak bu hedefi tutturacağınız mevzusunda size bir rota çizecektir.

Bu hedef için günlük olarak ne kadarlık satış yapmanız gerekiyor?

İndirim döneminde ne kadarlık bir satışa ihtiyacınız bulunduğunu belirledikten sonrasında, bu hedefi tutturmak için günlük bir hedef belirleyerek, günlük emekler sonrasında hedefinize ulaşmak için ne kadarlık bir satış yapmanız icap ettiğini belirlemelisiniz.

Bu hedefi tutturmak için ne kadarlık bir trafiğe ihtiyacınız var?

Satışlarınızı gerçekleştirebilmek için sitenize de belli bir trafik çekmeniz gerekir. Bunun yanı sıra sitenize gelen trafiğin tümü, geri dönüşüm olarak size ulaşmayacaktır. Bu trafiğin yalnız belli bir kısmı ürün satın alarak, siparişlerini tamamlayacaktır.

Bu yüzden de günlük olarak ne kadarlık bir trafiğe gereksinim duyduğunuzu da evvelde belirlemeniz, pazarlama ve reklam çalışmalarında iyi mi hedeflemeler yapmanız gerektiğiniz ve bu emekler için ne kadarlık bir bütçe ayırmanız gerektiği konusuda size bir ekip fikirler verecektir.

Bu trafik nereden gelecek?

Günlük olarak gereksinim duyduğunuz trafik rakamını belirledikten sonrasında bu trafiği iyi mi sağlayacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Bunun için de pazarlama ve reklam stratejilerinizi belirlemeniz oldukça mühim.

Hangi mecralar üstünde ne tür reklamlar vereceğinizi, reklamlarınızın hangi kesime gösterileceğini, reklam metinlerinizi ve görsellerini evvelde planlayarak, bu trafiği çekmek için en iyi şekilde optimize etmeniz gerekir.

Reklam bütçeniz ne kadar?

Satışlarınızı ve trafiğinizi artırabilmek için reklam bütçenizi de artırmanız gerekir. Reklamınızın daha çok kişiye gösterilmesi ve uzun süre yayında kalması için bu çalışmalarınıza belli bir bütçe ayırmanız gerekir. İndirim dönemlerindeki çalışmalarınızda ne olursa olsun reklam bütçelerinizi de optimize ederek, bu geri dönüşümleri alacak şekilde hazır etmelisiniz.

Reklamlar sonrasında belli bir trafiğe ve kesime yetişme fırsatınız olur ve eğer elinizdeki bütçe limitliyse bunu en iyi şekilde kullanmak için daha önceki reklamlarınızı çözümleme edebilir ve size en iyi neticeleri veren reklam modellerini ve hedef kitlelerini seçebilirsiniz.

İndirim yapmak ve promosyonlar düzenlemek satışlarınızı artırma mevzusunda bir vasıta olarak görülmeli ve devamlı bir satış stratejisi olarak değerlendirilmemelidir. Şu sebeple devamlı olarak indirim yapıyor olmanız, genel olarak kar marjınızı düşürürken marka değerinizin de düşmesine niçin olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde bu indirimlerin dezavantajlarını göz önünde bulundurarak, yalnız belli dönemlerde ve belli amaçlar için indirim yapmalısınız.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir