İlgi çekici bir sosyal medya paylaşımı için bilmeniz gerekenler

 

Sosyal medya paylaşım için değişik yöntemler kullanabilir ve sosyal ağlar üstündeki etkileşim ve geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. Günümüzde sosyal medya üstündeki rekabetin de yoğun olması sebebiyle ilgi çekici yaklaşımlarda bulunmak ve markanıza uygun bir dil seçiminizin olması bu rekabette öne çıkabilmek için önemlidir.

Sosyal medya paylaşımı yaparken bilhassa bilmenizde fayda olan unsurlardan biri de herbir sosyal ağın kendine özgü dinamikleri olduğu ve herbir sosyal ağın kullanıcı kitlesinin değişik olacağıdır. Bu sebeple de sosyal medya paylaşım için düşünce oluştururken bu tarz şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ilk olarak sosyal medya üstündeki tonunuzu ve hedef kitlenize iyi mi yaklaşacağınızı belirlemeniz gerekir. Bunun için de 4 değişik unsurun kesişim kümesini ele almalısınız. Bu 4 unsur ise şunlar:

  • Hedef kitleniz: Demogrik yapı, konum, mesleki durum ve ilgi alanları.

 

  • Kullanacağınız dil: Resmi, günlük konuşma dili ya da ikisinin içinde bir dil.

 

  • Tonunuz: Keyifli, ciddi ya da endişeli.

 

  • Amacınız: Eğlendirmek, bilgilendirmek, eğitmek ya da birden fazlası

 

Markanız için uygun sosyal medya yaklaşımı ise tüm bu saydıklarımızın kesişim kümesi olacaktır. Mesela keyifli içerikler paylaşacaksanız, hedef kitleniz yaşça birazcık daha ufak olabilir; kullanacağınız dil ve ton da bu durumda daha günlük ve keyifli olacaktır.

 

Bu unsurların üstünde durmanız ilk etapta sosyal medya paylaşım için iyi mi bir strateji izleyeceğiniz mevzusunda size düşünce verecektir. Bundan sonraki adımlarda da konsept olarak bu paylaşımlara olan yaklaşımınızı belirleyecek faktörleri ele alacağız.

 

Hedef kitlenizi iyi anlayın

 

Hedef kitlenizi iyi bir halde anlamanız sosyal medya paylaşım için oldukça mühim kriterlerden biri. Hedef kitlenize hitap eden ve onların ilgisini çekecek paylaşımlar yapmamanız alacağınız geri dönüşümlerin ve etkileşim oranlarının düşmesine niçin olacaktır.

 

Hedef kitlenizi bu sebeple iyi bir halde çözümleme etmeniz, onların ilgi alanlarını, demografik yapılarını, konumlarını ve mesleki durumlarını inceleyerek, sosyal medya paylaşımlarınızı buna nazaran planlamanız gerekir.

 

Hedef kitlenizi tanımak hem de ne süre hangi saatler aralığında paylaşımlar yapmanız gerektiği mevzusunda da size bir ekip fikirler verecektir. Bunlara ek olarak, ne tür içeriklere daha çok ilgi gösterdikleri, hangi mevzular hakkında daha çok konuştukları benzer biçimde mevzuları da daha iyi anlamınızı sağlar. Bu bilgiler sonucunda da sosyal medya paylaşım için belli stratejiler geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz sosyal ağların dinamiklerini araştırın

 

Her sosyal ağın kendine özgü dinamikleri vardır. Mesela Twitter’da meydana getirilen paylaşımların içerikleri ile Instagram’daki içerikler farklılık gösterir. Bunun yanı sıra kullanıcılar da bu iki sosyal ağı değişik amaçlar için kullanır.

 

Sosyal medya gönderilerinizin ilgi çekici olabilmesi için herbir sosyal ağı değişik değişik ele almalı ve onların dinamiklerine nazaran paylaşımlar yapmalısınız. Bu dinamiklere hakim olduğunuzda ve sosyal ağın amacını anladığınızda bu mecralarda daha dikkat ve ilgi çekici içerikler paylaşabilirsiniz.

Markanızı ihmal etmeyin

 

Tüm bu araştırma ve incelemeleri yaparken markanızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Verdiğiniz hizmetler yada sattığınız ürünler de içeriklerinizi ve sosyal medyadaki tonunuzu etkileyecektir. Ürünlerinizin hitap etmiş olduğu hedef kitleyi seçmeniz bu aşamada daha mühim. Sosyal medyadaki takipçi kitlenizle ürünlerinizin hitap etmiş olduğu kitlenin kesişmemesi, alacağınız geri dönüşümleri düşürecektir.

 

Sosyal medya paylaşım stratejinize ürünlerinizi, markanızın kimliğini, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi dahil etmeniz bu sebeple önemlidir. Markanızın kimliğini yansıtmadığınızda ya da sosyal ağlarda değişik bir hedef kesime ulaştığınızda bu çalışmalardan istediğiniz neticeleri alamazsınız.

Son olarak

 

Sosyal medyada ilgi çekici içerikler hazırlamak için hedef kitlenizi çözümleme ederek, onların etken olduğu saat ve gün aralıklarında onların ilgisini çekebilecek ve markanızla da ilgili olabilecek mevzular üstünde durmanız gerekir.

 

Bu içerikleri bir içerik takvimi üstünde planlamak ve kategorilere ayırmak da içeriklerinizi daha iyi denetim ederek, geriye dönük analizler yaparak, çalışmalarınızın verimliliğini ölçmenizi sağlar.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir