Eticaret

Merhaba

Bu blogumuzdaki ilk konu. Size 6 yıldır yapmakta olduğum iş ile ilgili yazmak istedim. 6 yılı aşkın süredir 1000 lerce kişiyle görüşmüşümdür. Bu güne kadar 1000 civarında eticaret sitesi kurdurdum. Kendime ait 5 yıllık bir eticaret sitem de var.  Bu işi en iyi ben biliyorum diyemem ama tecrübelerimi sizinle paylaşabilirim.

Her şeyden önce size söylemek istediğim şey eticarette oturduğunuz yerden para kazanamayacaksınız. Bu iş için ne kadar emek harcarsanız o kadar kazanırsınız. Her zaman kendinizi geliştirmeniz lazım. Eticareti iki farklı açıdan ele alabiliriz.

1- TİCARİ TARAFI

Bu kısım çok önemli. Kimse size ticareti öğretemez. Mevcut ticari bir faaliyetiniz yoksa eticarete ilk girişte çoğumuzun aklından 2 soru geçiyor.

 • En çok hangi ürün satılıyor?
 • En çok hangi üründe kar var?

Bu iki soru da bu işe yeni başlayanlar için çok yanlış sorular. Asıl kendimize sormamız gerekenler.

 • Ben hangi ürünlerle ilgili bilgi sahibiyim?
 • Hangi ürünler için tedarik için zorlanmam?

İnternetten herşeyi satabilirsiniz. Önemli olan satacağınız ürünün piyasası ile ilgili bilgili olup olmadığınız. Eğer marka ürünler satacaksanız o ürünü sizin dışınızda satanlarla rekabete girebilecek misiniz? En ucuz siz olmak zorunda değilsiniz. Böyle bir amacınız da olmasın çünkü düşük karla satış yapacaksanız ve eğer binlerce satış yapma durumunuz yoksa attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmeyecek.

Eğer düşük fiyatla satmak en doğru yol değilse amacımız ne olmalı? Binlerce online satış sitesi arasında başarılı olmak çok da zor değil. Önemli olan farklılık yaratmak. Farklılık yaratmanın bir kaç farklı yöntemi var. Bunlar:

 1. Fiyat (Evet bu da bir yöntem ama en son seçeneğimiz olmalı)
 2. Üründe farklılaşma
 3. Satış şeklinizle farklılaşma
 4. Yoğun reklam ve pazarlama çalışmaları.

Fiyat konusu üzerinde durmaya çok gerek yok. Yapması kolay ama sürdürmesi zor bir yöntem. Üründe farklılaşma ise zor bir yöntem. Muhtemelen uzun bir süre araştırma yapmanız gerekebilir. Belki çok çabuk bulursunuz belki uzun bir süre uğraşıp yine de bulamazsınız. Üründe farklılaşabilmek için sizin de biraz farklı olmanız lazım. Herkesin yapmadığı farklı hobileriniz varsa üründe farklılaşma noktasında bir şansınız olabilir. Eğer yurt dışına gidip gelen biriyseniz orada gördüğünüz şeyler üzerinden ilerleyebilirsiniz. Üründe farklılaşmanın en büyük avantajı ürünleri fiyatlandırırken serbest olmanız. Ciddi bir fiyat rekabetine girmenize gerek olmayacak. Zor yanı ise eğer satmaya çalıştığınız ürünü satan fazla kimse yoksa muhtemelen o ürünle ilgili bilgisi olan ya da kullanan da çok kimse yoktur. Bu sebeple iyi bir reklama ihtiyacınız olabilir. Üründe farklılaşabilmek için kişiye özel ürünler de yapabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olan satış şeklinde farklılaşmaya bir kaç örnek vermek istiyorum. Sitede kapıda ödeme ile satış yapmak bir farklılaşma şeklidir. Büyük firmaların çoğu bunu tercih etmez. Daha ufak çaplı firmalar ise bu yöntemi daha yoğun kullanıyorlar. Ürünlerinizi satarken yanında promosyon ürünler vermek, ücretsiz kargo ile ürün göndermek ve yapılan satışlarla ilgili sosyal sorumluluk projelerine destek olmak farklı örnekler olarak ele alabiliriz. Aynı gün teslimat da bir alternatif. Buradaki örnekleri çoğaltmak mümkün hatta çoğaltmak zorundasınız. Çünkü farklılaşmak sürekli devam eden bir süreçtir. Yaptığınız bir satış şekli bugün için farklı bir yöntem olabilir ama bir kaç ay sonra standart herkesin kullandığı bir yöntem haline gelebilir. Bu sebeple ya çok araştıracaksınız ya da yaratıcı bir yönünüz olması lazım.

Değinmek istediğim sonuncu yöntem de pazarlama yönteminiz. Aktif bir sosyal medya sayfanızın olması işinizi kolaylaştırır. Popüler bir youtube sayfanızın olması da satışınızı ciddi oranda artırır. Satmayı düşündüğünüz ürün ile ilgili bir forum ya da portal sahibiyseniz hedef kitlenize ulaşmanız çok kolay olacaktır. Eğer bunları yapamıyorsanız ya da bu işlere ayıracak vaktiniz yoksa iyi bir reklam bütçeniz olmalı ve bunu doğru bir şekilde yönetmeniz lazım.

Şimdi bir kaç somut örnek üzerinden ilerleyelim. İphone x satıyorsanız üründe farklılaşmanız mümkün değil. Reklamlar ile sitenize trafik çekebilirsiniz ama insanların sizi tercih etmesini sağlayacak en önemli etken ürünün fiyatı. Ürünle birlikte sunacağınız hizmetler ve promosyonlar bir miktar sizi avantajlı konuma sokabilir.

Üründe farklılaşma üzerine bir örnek vermek gerekirse aşağıdaki linke bakmanızı öneririm.

https://www.kartgezegeni.com/

Bu site Türkiye’de bu konsepte sahip tek site. Sadece reklam ile konuyu daha geniş kitlelere tanıtmanız yeterli oluyor böyle durumlarda.

2- YAZILIM VE TEKNİK ALTYAPI

Eğer bilgisayarla aranız yoksa yazılımı kendi başınıza yapmaya kalkışmamanızı öneririm. Yazılım hizmetini alacağınız yerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu o firmadan hizmet alan referans siteler. Referans sitelerin büyük firmalara ait olmasındansa yüksek satış rakamlarına ulaşması daha önemli. Eğer bir site iyi satış yapmasına rağmen o yazılım firması ile çalışmaya devam ediyorsa yeterli desteği alıyor demektir. Yani yazılımın fiyatına bakıp bu işe girmeyin. Mevcut e-ticaret yazılım sağlayıcılarına baktığımızda ilk bakışta ücretlerin yüksek olduğunu düşünebilirsiniz ama en pahalısı bile size ayda 300-400 TL masraf çıkarır. Ucuz bir yazılım kullanıp projenizin ölü doğmasına sebep olabilirsiniz. Dediğim gibi önemli olan yazılımın ucuz ya da pahalı olması değil. Önemli olan mevcut sitelerin deneyimi ve size taahhüt ettikleri. Türkiyede hizmet veren eticaret firmaları ile ilgili ayrıntılı bir rapor ileride size sunacağım.

Teknik bilginiz varsa ve yazılım ile uğraşmayı seviyorsanız benim gibi hiç eğitim almadan kendi sitenizi kurup kimseye bağlı kalmadan site yönetebilirsiniz. Ama şunu söylemem lazım. Hem site yönetmek hem de teknik tarafla ilgili geliştirmeler yapmak kolay iş değil. Benim bu yolu tercih etmemin sebebi yaptığım eticaret işi benim için 2. bir iş durumunda. Yani çok bir beklentim yok. Çok bir şey de kazanmıyorum zaten. Eğer benim gibiyseniz opencart ya da woocommerce ile kendi sitenizi kurmayı deneyebilirsiniz. Ama eticaretten iyi bir gelir elde etme gibi bir düşünceniz varsa önce kendinizi tamamen işin ticari tarafına vermeniz lazım. Her şeyi kendiniz yapıyor olsanız da yılda en az 400-500 TL site için masrafınız olur. Aylığa vurduğunuzda ortalama ayda 100 TL fazla verip işin teknik tarafını profesyonel firmalara verebilirsiniz. Bu işten gerçekten iyi bir gelir elde ederseniz harcadığınız bu 100 TL rahatsız etmeyecektir. Ama eğer kazanamazsanız 100 TL daha az harcasaydınız da muhtemelen eticarete devam etmeyeceksiniz.

Özetlemek gerekirse:

 1. Ne satacağınıza karar verin.
 2. Satış stratejinizi belirleyin
 3. Hangi altyapıyı kullanacağınıza karar verin.
 4. Eğer henüz firma kurmadıysanız sitenizin hazırlanmasına 1 hafta kala firmanızı kurun.
 5. Kargo ve banka anlaşmalarınızı yapın.
 6. Sosyal medya ve reklam çalışmaları ile satışlara başlayın.
Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir