E-TİCARETTE EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÖDEME YÖNTEMLERİ

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), e-ticarette en fazlaca hangi ödeme şekillerinin kullanıldığını araştırdı. Kredi kartı ve banka kartı ile ödemeler başı çekerken, alışveriş kredisi ile en fazlaca cep telefonu satın alınıyor.

ETİD verilerine nazaran, Ocak 2017-Nisan 2018 tarihleri içinde verilen siparişlerin yüzde 82’sinde kredi kartı ve banka kartı kullanıldı. Müşterilerin yalnız yüzde 1’lik kısmı iki yada daha çok ödeme tipini tercih etti. Kartla ödemeyi sırasıyla yüzde 10’la kapıda ödeme, yüzde 7’yle havale ve yüzde 1’le alışveriş kredisi ödeme şekilleri takip ediyor.

Alışveriş kredisi, son yıllarda bankalar ile e-ticaret sitelerinin anlaşmaları doğrultusunda kullanılıyor. Tüketiciler, anlaşmalı bankalardan anında kredi alarak istedikleri ürünü alabiliyorlar. Alışveriş kredisinin gerekseme kredisi şeklinde kredilerden farkı ise çoğu zaman satın alınacak ürün tutarında bir meblağ belirlenmesi ve ödeme aşamasında dakikalar içinde onay alınması olarak biliniyor

EN ÇOK SATIN ALINAN ÜRÜNLER

İnternet üstünden kartla meydana getirilen alışverişlerde en fazlaca cep telefonu tercih edildi. Cep telefonunu telefon kılıfları, bebek bezi, kitap, temizlik malzemeleri takip etti.

Alışveriş kredisi ile en fazlaca satın alınan ürünler içinde da gene ilk sırada cep telefonu yer aldı. Cep telefonunu taşınabilir bilgisayar, LCD tv, notebook takıları şeklinde ürünler takip etti. Listedeki ilk 10 ürünün tamamı teknolojik ürünler oldu.

Havale yöntemi ile verilen siparişler içinde ise ilk sıralarda temel besin ürünleri dikkat çekti. Ezmeler, çikolatalar, atıştırmalıklar, tatlı ve şekerlemeler, gazlı ve toz içecekler, makarnalar şeklinde temel besin ürünlerinin yanı sıra kaykay, paten şeklinde ürünler de havale yöntemi ile satın alınıyor.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir