E-TİCARETE YENİ BAŞLAYACAKLAR İÇİN 4 TAVSİYE

Günlük yüzbinlerce liralık ciro icra eden e-ticaret siteleri bir çok girişimcinin hayallerini süslüyor. Peki e-ticaretten bu kadar para kazanmak bir talih işi mi? Siz de bir çok insan benzer biçimde başarının altında yüksek zeka yattığına mı inanıyorsunuz? Yoksa başarı başlı başına bir emek harcama disipliniyle ilgili olabilir mi? Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Aziz Sancar, “Bir çok insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum” demişti. Ikimiz de buna inanıyoruz. Peki e-ticarette başarıyı yakalamak için iyi mi emek vermeli, iyi mi çalışmalı? Iyi mi bir pazarlama modeli kurgulamalı?

ORTA SINIF KADINI HEDEFLEYİN

E-ticarete yeni başlayacaklar için ilk tavsiyemiz, orta derslik bayanı hedeflemek. Araştırmalara bakılırsa internette para harcayan her 100 hanımdan 72’si yılda minimum bir kez online olarak giyim alışverişi yapıyor. Her 100 hanımdan averaj 35’i de web üstünden otel ve gezi harcanması yapıyor. 100 hanımdan 25’i ise yılda minimum bir kez online ortamda ev eşyası satın alıyor. İşe, bayanlara yönelik ekonomik ürünler satarak adım atmak zekice bir yol olarak görünüyor. Aman dikkat! Ucuza ürün satacağım diye kesinlikle meşhur markaların taklidi giyim eşyaları, ayakkabı ve çantalara yönelmeyin. Bu tür ürünlerin hedef kitlesi, uygun fiyatlı ürün talep eden kitlenin yanında devede kulak bile değil. Kısaca hanımefendilerin oldukça azca bir kısmı öykünmek ürünlere rağbet ediyor. Beğenmiş olduğu ve fiyatını uygun bulmuş olduğu bir ürünün üstünde lüks bir markanın etiketi olması bir çok bayanı ilgilendirmiyor bile. Hedefiniz gösteriş budalası kitle olmasın. Üstelik düzmece ürün satışı ceza alarak sitenizin kısa sürede kapatılmasına neden olur. Siz de cezayı ödeyip siteyi kapattıktan sonrasında her şeye sil baştan tekrardan adım atmak zorunda kalırsınız. Daha ilkin reklama harcadığınız bütçe de böylece çöp olur. Örnek olarak Feysbuk’a düzmece ürün ile bir ihtimal bir kez reklam çıkabilirsiniz. Tespit edilip engelleneceğiniz için ikinci kez reklam çıkmanız mümkün olmaz. Sanal pazar yerlerine ise esasen asla giremezsiniz.

BİR KİŞİYE BİRDEN FAZLA SATIŞ

Reklam ve yazılıma yatırım yaparken amacınız aniden oldukça sayıda kişiye ulaşmak değil, bir kişiye birden fazla ürün satmak olmalıdır. Bir reklam ile bir kişiye birden fazla ürün satmanız, reklam bütçenizi zorlamadan ilerlemenizi elde edecektir. Mesela 10 bin lira reklam verip 10 bin lira ciro elde ediyorsanız, siteyi eninde sonunda kapatmak zorunda kalırsınız. Kolay modül eklentileriyle sitenize girip alışveriş yapmış olan müşterilere aldıkları ürünün yanında alabileceği ürünleri tavsiye edebilirsiniz. Bunun için sitenin veri tabanını kullanarak müşteriye otomatik tavsiyeler veren modüller kullanabilirsiniz. “Bu pantolonu alanlar şu bluzu da aldı” diye bildirimler verebilirsiniz. Kendi veri tabanınız vesilesiyle bir anlamda müşteriye görüntü danışmanlığı hizmeti de vermiş olmuş olursunuz böylece. Müşterinin harcamış olduğu paraya bakılırsa otomatik tavsiyelerde bulunan modüller de oldukça işe yarayacaktır. Böylece kişiye alamayacağı bir ürünü boş yere tavsiye etmemiş olmuş olursunuz.

AKILLI PAZARLAMA

Akıllı pazarlama yöntemleriyle cironuzu, reklam bütçesi oranında arttırmanız da mümkün. Bu anlamda toplumsal medya reklamlarını efektif bir halde kullanmanız önemlidir. Mesela toplumsal medyada reklam verecekseniz, lokasyon ve ilgi alanları benzer biçimde kategorilere uygun reklam vermelisiniz. Böylece sizinle ilgilenmeyecek kişilere değil, ilgili kişilere reklamınız görünecektir. Müşterilerinize ara sıra kendinizi hatırlatmalısınız. Müşterinin izni doğrultusunda uygulamanız üstünden yeni çıkan ürünler hakkında bildirimler yapabilir yada e-mail gönderebilirsiniz.

ÖZEL KAMPANYALAR

Müşterinize hususi kampanyalar yaparak onu mutlu etmeye çalışmalısınız. Böylece sizi arkadaşlarına da anlatacaktır. En mühim pazarlama şekillerinden biri kulaktan kulağa yöntemidir. Böylelikle asla reklam yapmadan müşterileriniz üstünden dolaylı reklam yapmış olmuş olursunuz. Sitenizde chatbot modülü kullanarak müşterilerinizin kullanıcı deneyimini arttırmak da size bağlı müşteriler edinmenize destek olacaktır.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir