E-ticaret siteniz için 10 adımda blog yazma rehberi

E-ticaret siteniz için blog yazmak, e-ticaret sitenizi tertipli olarak güncel tutmanızı sağlarken, hazırlayacağınız blog yazılarıyla ziyaretçilerinizi bilgilendirebilir, eğlendirebilir ve organik olarak arama motorlarından trafik çekebilirsiniz. Blog yazmak sıkıntılı bir iş olarak görülse de doğru bir halde planlandığında ve doğru adımlar atıldığında blog yazma sürecini e-ticaret sitenize iyi bir halde entegre edebilirsiniz.

Blog yazmak ve bu blogu yönetmek için bir ekip işlemler yapmanız gerekiyor. Bu rehberimizde de adım adım blog yazmak ile ilgili bilmeniz gerekenleri ele alacağız.

1. Blog bölümünüzü ve tasarımınızı hazırlayın

Blog sayfanızın tasarım sürecinden ilkin blog bölümünü ayrı bir subdomain olarak mı yoksa direkt site üstüne mi oluşturmak istediğiniz karar vermelisiniz.

Subdomain’ler yeni bir alan adı şeklinde işlev görmüş olduğu için, bu sayfaların sıfırdan indekslenmesi gerekir; eğer e-ticaret sitenizi yeni açtıysanız bu iyi bir yaklaşım olabilir; sadece belli bir sürede yayında olan bir siteniz bulunuyorsa, blog bölümünüzü doğruda ana alan adınız üstünde açmanız daha yararlı olacaktır. Bu sebeple böylelikle ana sitenizin alan adı otoritesi yardımıyla sayfalarınız daha iyi bir halde indekslenir ve subdomain ile sıfırdan bir alan adı otoritesi yaratmak için extra emekler yapmanız gerekmez.

Bu seçimi yaptıktan sonrasında blog sayfanızın tasarımına başlayabilirsiniz. Tasarımınızı yaparken, mütevazi, rahat okunabilir ve anlaşılır bir tasarım seçmeli; bununla birlikte da mobil cihazları da göz önünde bulundurmalısınız.

Öne çıkan fotoğraf seçiminde tam sayfa fotoğraf kullanmak görselliği artırsa da daima Full HD (1920×1080 px) görsel bulmak zor olduğundan, daha optimize ve ufak boyutları tercih edebilirsiniz. Buradaki fotoğrafları toplumsal platformlarda paylaşacağınızı göz önünde bulundurarak ölçülerinizi bu şekilde seçmelisiniz.

Feysbuk’taki paylaşımlarda 1200×628 piksellik bir boyut gerekirken, Instagram’da maksimum genişlik 1080 pikseldir. Bu aşamada maksimum genişliğinizi 1200 pikselde tuttuğunuzda, Instagram paylaşımları için bu fotoğrafları gerektiğinde 1080 piksele küçültebilirsiniz.

2. Hedef kitlenizi tanıyın ve tanımlayın

Blog yazılarınızın kim için olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Böylelikle hangi tür mevzuları ele alacağınızı da belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilmek ve içeriklerinizin okunma oranlarını artırabilmek için, bir hedef kitle profili oluşturmalısınız ve sonrasında da bu hedef kesime ulaşabileceğiniz içerik fikirleri oluşturmalısınız.

3. İçerik fikirlerinizi ve kategorilerinizi belirleyin

Hedef kitlenizi araştırdıktan sonrasında ne tür içerikler paylaşmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Bu aşamada ilk olarak blog kategorilerinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Böylelikle bu kategorilerin altında ilgili olabilecek içerik fikirlerini bulmaya başlayabilirsiniz.

SSS, ürün kullanımları, keyifli ve sektörel içeriklerin yer almış olduğu değişik kategori başlıklarından yararlanabilirsiniz. Kategorilerinizi belirledikten sonrasında bir Excel dosyası açarak kategorilerinizi belirleyebilir ve sonrasında da bu kategorilerin altına ilgili olabilecek mevzu başlıklarını çıkartabilirsiniz. Bir içerik havuzu oluşturmak ve blog mevzuları için şirketinizdeki kişilerden bu havuza fikirler bırakmalarını istemek, değişik konuların çıkmasına destek sağlar.

4. Anahtar kelime araştırmaları yapın

Mevzu başlıklarınızı çıkartırken bununla birlikte işiniz, ürünleriniz ve sektörünüzle ilgili olabilecek anahtar kelimeleri de çıkartmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle bu anahtar kelimelerin odağında da mevzu başlıkları belirleyerek, içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi indekslenerek, organik trafik çekmeye çalışabilirsiniz.

5. İçerik formatlarınızı belirleyin

Blog yazmak söz mevzusu olduğunda üstünde durmanız ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu da içerik formatlarıdır. Değişik formatlardan yararlanmanız, içeriklerinizde iyi bir dağılım yapmanızı sağlarken, çeşitliliği artırarak, değişik kitlelerin ilgisini de çekmenize destek sağlar.

6. İçerik gösterim takviminizi oluşturun

Kategori, blog mevzuları ve anahtar kelimelerinizi belirledikten sonrasında blog yazılarınızı ne sıklıkta yazacağınızı da belirlemelisiniz. Burada mühim bir nokta bulunuyor. Blog yazmak süreç gerektiren bir iş olduğundan bu emek verme üstünde harcanacak vakti ve emeği göz önünde bulundurarak, içerik gösterim takviminizi belirlemeniz oldukça mühim.

Bir öteki mühim mevzu ise; blog konularınızı iyi bir halde dağıtarak, uzun solukta bu içerikleri yayınlayabilecek şekilde planlamalısınız. Başlangıçta meydana getirilen hata aniden içerikleri arka arkaya yayınlamaktır. Eğer geniş bir mevzu dağılımınız bulunmuyorsa, kısa sürede bu blog yazılarını bitirebilirsiniz. Bu yüzden de elinizdeki mevzu dağacığına gore bir plan yaparak içeriklerinizi bölmelisiniz.

7. Blog yazarken uygulamanız gerekenler

Yukarıdaki emek harcamaları yaptıktan sonrasında blog yazmak işin ikinci kısmı olacak. Blog yazarken bir ekip kurallara dikkat etmeniz hem içeriklerinizin daha çok ilgi görmesini sağlarken, okunmayı kolaylaştırdığı şeklinde yazılarınızın da daha iyi indekslenmesini sağlar.

  • Dikkat çekici bir başlık hazırlayın
  • Yazının ilk paragrafında yazıyla ilgili olan anahtar kelimelerinizi geçirin
  • Dikkat ve ilgi çeken görseller kullanın
  • Ara başlıklar kullanarak, yazınızı bölümlere ayırın
  • Yazının içinde ilgili olabilecek ve ilgi çekecek görseller ya da videolar kullanmaya çalışın
  • Hedef kitlenize hitap edecek bir dil kullanın
  • Anahtar kelimelerinizi yazının içinde anlamlı cümleler içinde kullanarak, belli sorgulara cevap veren cümleler kurun
  • Yazının sonunda eyleme davet ifadelerinizi ilave ederek, okuyucuları belli eylemlere geçmeye yönlendirin

8. Yazılarınızı yayınlamadan ilkin gözden geçirin

Blog yazmak bununla birlikte dikkat da gerektiren bir iştir. Ihtimaller içinde yazım hatalarının önüne geçmek ve yazılarınızın hatasız bir halde yayınlanması için yazılarınızı yayınlamadan ilkin yeniden baştan geçirmeniz ve yazım hatalarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Yazıların yeniden gözden geçirilmesi işlemini değişik bir kişinin yapması daha ideal bir yaklaşımdır. Yazıyı yazan şahıs bazı hataları bakış açısından kaçırabileceği için, ikinci bir şahıs bu çalışmada daha etkilidir. Eğer bu iş için ikinci bir şahıs bulunmuyorsa, 5-10 dakikalık bir ara verdikten sonrasında, yazının başına yeniden oturmak, ihtimaller içinde hataları görmenizi kolaylaştırır.

9. Toplumsal medya için paylaşım şablonları hazırlayın

Blog yazılarınızı toplumsal mecralarda da paylaşabilirsiniz. Bu sayede toplumsal hesaplarınız üstünden yönlendirme trafiği de elde edebilirsiniz. Toplumsal mecralarda blog yazılarınızın ilgi çekici olabilmesi için bir şablon hazırlayabilirsiniz. Yazı başlığını ekleyebileceğiniz ya da web sitenizin bağlantı adresini paylaşabileceğiniz bir görsel şablonu hazırlayarak, paylaşımlarınızı belli bir standartta yapabilirsiniz.

10. Neticeleri ölçümleyin

Blog yazılarınızdan aldığınız geri dönüşümleri de ölçümlemeniz oldukça önemlidir. Böylelikle ileriye yönelik stratejilerinizde hangi içeriklerin daha çok ilgi gördüğünü takip edebilir ve içerik stratejinizi bu yönde geliştirebilirsiniz.

İçeriklerinizi değişik şekillerde ölçümleyebilirsiniz. Google Analytics üstünden, organik olarak edindiğiniz trafikleri inceleyebileceğiniz şeklinde, toplumsal mecralardan gelen yönlendirme trafiklerini de çözümleme edebilirsiniz. Bununla birlikte herbir toplumsal mecra üstünde hangi içeriğin daha çok etkileşim aldığını da takip ederek, blog çalışmalarınızın başarısını gözden geçirerek, stratejilerinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir