E-ticaret siteleri geri sayım sayacı ile satışlarını nasıl artırabilirler?

E-ticarette satışları çoğaltmak için kullanılabilecek araçlardan biri de geri sayım sayacıdır. Geri sayım sayacı değişik şekillerde tüketicileri belli bir eyleme geçmeye ve alışveriş halletmeye yönlendirmek için kullanılabilir.

Belli bir fırsatı yada pozitif yanları kaçırma benzer biçimde hissiyatlar, tüketicilerin satın alma kararlarını daha süratli vermelerinde bir vasıta oluyor. Bu psikolojiyi e-ticaret sitenizde kullanabilmek için de geri sayım sayacı ile bir ekip emekler yapmanız, geri dönüşümlerinizi artırmanıza destek olabilir.

Herbir ürün sayfasında geri sayım sayacı kullanmak

Bilhassa indirim ve kampanya dönemlerinde tüketicilerin daha süratli bir halde eyleme geçmelerini sağlayarak, ürünleri sepetlerine eklemelerini sağlamak için ürün ve kategori sayfalarında her ürün için bir geri sayım sayacı kullanabilirsiniz. Bu sayede indirimin daha ne kadar süre geçerli bulunduğunu gösterebildiğiniz benzer biçimde hem de tüketicinin bu indirimden yararlanmak için eyleme geçmesi icap ettiğini hatırlatarak, onun daha süratli bir halde alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Site genelindeki indirimler için banner geri sayım araçlarını kullanın

Ürün ve kategori sayfalarında tüm ürünler için geri sayım aracı kullanmak yerine, tüm site genelinde belli bir süre geçerli olan kampanyalarınızı duyurmak için ana sayfa üstünde slider bölümünde ya da bu bölümün altında bir banner şeklinde geri sayım sayacı kullanabilirsiniz. Böylelikle ana sayfanıza gelen ya da bir reklam ile bu sayfaya yönlenen ziyaretçiler, kampanyanın ne kadarlık bir sürede geçerli olacağını görebilirler ve eyleme geçmek için daha süratli davranabilirler.

Süre ve fiil tetiklemeli geri sayım araçları

Bu başlığı birazcık daha açmamız gerekirse, kullanıcılara bir fırsat sunmak için onların belli bir eyleme geçmesini sağlayabilirsiniz. Mesela, geri sayımı başlatmak için kullanıcının belli bir ürün sayfasını ziyaret etmesini bekleyebilirsiniz.

Bir reklam kampanyası çıktığınızda, ziyaretçi bu sayfaya ulaştığında bir tek belli bir vakit (mesela 2 saat) geçerli olacak bir fırsat sunabilirsiniz. Bu belli oranda bir indirim olabileceği benzer biçimde, parasız kargo seçeneği de olabilir. Ya da bu vakit dilimi içinde ikinci bir ürünü sepete eklemeleri halinde onlara belli bir indirim sunabilirsiniz. Bu vakit dilimini kısıtlı tutmanız, tüketicinin karar vermek için daha azca zamanı olmasına niçin olacağı için, bu fırsatı kaçırmak istemeyen tüketicilerin daha süratli bir halde eyleme geçmesini sağlar.

Kısa süreli geçerli olan fırsatlar

Geri sayım sayacı kullanımını daha etkili bir hale getirmek için, bu sayacın süresini kısa bir zamana ayarlamanız da geri dönüşümlerinizi çoğaltmak için etkili olabilecek yöntemlerden biri.

Geri sayım sürecinin uzun olması, birkaç saatten fazla ya da birkaç gün olması, tüketicinin süratli bir halde eyleme geçmesinin önüne geçecektir. Kullanıcı ürün alternatiflerini aramak için siteden ayrılabilir ya da daha kafi süre bulunduğunu düşünerek hemen sonra gelmek suretiyle siteyi terk edebilir. Bu durumda da potansiyel bir satışı kaçırmış olmuş olursunuz. Bunun yerine vakit limini birkaç saat ile sınırlandırmanız ziyaretçileriniz daha süratli bir halde eyleme geçmelerini tetikler.

E-posta pazarlama çalışmalarında geri sayım aracı kullanın

E-posta pazarlama çalışmalarınızdaki geri dönüşümlerinizi artırarak, e-posta abonelerinizin de daha süratli bir halde eyleme geçmelerini sağlamak için, e-posta gönderilerinize de geri sayım aracı ekleyebilirsiniz. Bu aracı eklediğinizde ürünle ilgili fırsatın ne vakit sona ereceğini abonelerinize gösterme fırsatınız olur.

Böylelikle e-postanızı açan kullanıcılar, bu ürün ya da fırsatla ilgileniyorlarsa süre dolmadan sitenizi ziyaret etmeye daha eğilimli olacaklardır.

Bunun yanı sıra yeni kampanya ve fırsat duyurularınızı da ilgi çekici hale getirmek ve talep yaratmak için de bu kampanyaların başlangıç tarihini gösteren geri sayım araçlarını da e-posta pazarlama çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Bu sayede abonelerinizde bir merak uyandırabilir ve takipte kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir