E-ticaret site tasarımı yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken konular

E-ticaret site tasarımı yaparken, satışları artıracak ve geri dönüşümlerinizi yükseltecek mevzulara dikkat etmeniz ve tasarımlarınızda bazı unsurları daha çok öne çıkarmanız gerekir. Site ziyaretçilerinin sitede rahatça gezinebilmeleri, sitenin süratli olması şeklinde unsurlarla birlikte, onların dikkatini çekerek, onları belli bir eyleme geçmeye yönlendirmek sitenizin performansını ve geri dönüşümlerinizi artırmada destek sunar.

Site tasarımı yaparken teknik mevzular haricinde kullanıcı deneyimi odaklı olmak da bir fazlaca mühim. Bu rehberimizde tasarım mevzusundaki teknik konulardan ziyade bu kullanıcı deneyimiyle ilgili mühim noktaların üstünde duracağız.

Ziyaretçi odaklı olun

Sitenizin iyi mi bir altyapı üstüne kurulu olduğundan fazlaca, sitenin işlevselliği ziyaretçiler için fazlaca daha mühim bir mevzudur. Bu yüzden de site tasarımınızı yaparken görselliği, kolay navigasyona ve sitenin süratli bir halde yüklenmesi üstüne odaklanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Tüketiciler web kullanıyor olsalar da halen daha internetten alışveriş mevzusunda sorun yaşayabiliyorlar. Bu sebeple de site tasarımı yaparken, kullanıcıları göz önünde bulundurarak, onların kolay bir halde alışveriş yapmalarını sağlamanız e-ticaret sitenizdeki geri dönüşümleri artırmanıza destek sunar.

Rahat ve mütevazı bir tasarımı tercih edin

Site tasarımının mütevazı olması ve kolay bir halde kullanılabilmesi bu aşamada oldukça mühim. Son yıllardaki Flat Design akımı site tasarımlarında renkleri, boş alanları ve görselleri ön plana çıkartarak, kalabalık görüntüden uzak bir tasarımın kullanılmasına ön ayak oluyor. Karmaşık tasarımlar yerine kolay ve mütevazı görünümlü tasarımlara yönelmeniz hem trendleri yakalamanıza destek olurken, hem de ziyaretçilerin sitenizi daha rahat kullanmalarına olanak tanır.

Sepet görünümü sitenin tümünde etken edin

E-ticaret sitenizde geri dönüşümü artırarak, ziyaretçileri satışlara yönlendirebileceğiniz en mühim alan sepet bölümüdür. Ziyaretçiler bir ürünü sepetlerine eklediklerinde, sitenin herhangi bir bölümünde de bu sepet kısmına giderek, ürünlerini inceleyebilmeleri ve sonrasında da ödeme sayfasına gidebilmeliler. Bu yüzden de sepet ikonunu hem mobil hem de masaüstü tasarımlarda devamlı görünür yapmanız oldukça önemlidir.

Dikkat dağıtıcı öğeleri kullanmayın

İnternet kullanıcılarının dikkatleri fazlaca fazla dağılabildiği şeklinde değişik banner yada görseller sebebiyle siteden çıkabilir ya da başka bir siteyi ziyaret edebilirler. Bu yüzden de ziyaretçilerin dikkatini dağıtarak, onları değişik bir sayfaya yönlendirebilecek extra banner ya da görsel kullanımlarından kaçınmalısınız. Ziyaretçilerinizin alışveriş deneyimini geliştirmek için yalnız lüzumlu vakit ve yerlerde bu banner çalışmalarını yapmanız, onların sayfa üstünde geçirdikleri süreyi de arıtırmasını sağlar.

Yüksek çözünürlüğünde olan ve kaliteli fotoğraflar kullanın

Ürün fotoğraflarının geri dönüşümlerdeki yeri oldukça fazladır. Kullananların ürünle olan ilk teması bu fotoğraflar yardımıyla olduğundan, ürün fotoğraflarınızın dikkat ve ilgi çekici olması gerekir. Günümüzde görsellik tüketiciler için fazlaca mühim olduğundan, bayağı beyaz arkafonlu fotoğraflar dikkati yeterince çekmemenize niçin olabilir.

Ürün fotoğraflarınızı iyi bir halde hazırlamanız ve yüksek çözünürlüğünde olan kaliteli fotoğraflar kullanmanız, ürünlere olan ilginin de artmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra site üstünde kullandığınız öteki fotoğraflarda da gene yüksek çözünürlüğünde olan fotoğraflar kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Mobil tasarımı göz ardı etmeyin

Mobil cihazlardan meydana getirilen arama sorgularının her yıl artması, internet sayfalarına gelen mobil trafiğin de bir fazlaca artmasında mühim bir rol oynuyor. Mobil aleti üstünden sitenizi ziyaret eden kullanıcılara iyi bir tecrübe yaşatmak ve onları sitenizde tutabilmek için sitenizin mobil cihazlara da uyumlu olması bir fazlaca mühim.

Toplumsal kanıt öğelerine yer verin

Toplumsal kanıt öğeleri, ziyaretçilerin siteniz hakkında görüşlerini etkileyecek bir faktördür. Alan kişi ve ürün yorumlarına yer vermek, bu tarz şeyleri ana sayfa üstünde konumlandırmak ve ziyaretçilerin markanız ve hizmetleriniz hakkında tüketici görüşlerini almalarını sağlamanız, markanıza olan itimatı artırmanız mevzusunda oldukça önemlidir.

Ürün sayfalarındaki yorumların haricinde ana sayfada alan kişi yorumlarından bazılarını izah edebilir, medyada sizinle ilgili meydana getirilen haberleri paylaşabilir, aldığınız sertifika ya da ödüller bulunuyorsa bu tarz şeyleri da paylaşabilirsiniz.

Kolay navigasyon

E-ticaret site tasarımı yaparken navigasyona da bir fazlaca ehemmiyet vermelisiniz. Ziyaretçileriniz aradıkları ürünlere oldukça kolay bir halde ulaşabilmeliler. Bu yüzden de menü çubuğunu iyi bir halde düzenlemeli, site üstünden bu menüye kolay bir halde ulaşılmasını sağlamalısınız.

Menü çubuğu haricinde kategori düzeninizi de iyi bir halde hazırlamalısınız. Ana kategorileri ve herbir kategorinin alt kategorilerini belirleyerek, ürünlerin hiyerarşisini düzenlemelisiniz. Böylelikle belli bir ürünü arayan ziyaretçileriniz bu kategori düzeni içinde ürünlere daha kolay bir halde ulaşabilirler.

Site içi arama hususi durumunu kullanın

E-ticaret site tasarımı söz mevzusu olduğunda site içi arama hususi durumunu de unutmamak gerekiyor. Kullanıcılar akıllarındaki ürünlere ulaşmak için kategorilerde gezinmek yerine direkt ürün araması yapmak isteyebilirler. Bu hem onların daha süratli bir halde eyleme geçmeleri için bir araçtır hem de sizin daha süratli geri dönüşüm almanıza destek sunar.

Sitenin üst bölümünde arama çubuğunu görünür ve işlevsel bir halde yerleştirmeniz, kullananların aradıkları ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlamanıza destek sunar.

Ürün filtreleme özelliklerini kullanın

Geniş ürün yelpazeniz bulunuyorsa ve ürünlerde değişik çeşitlilik yer alıyorsa, filtreleme özellikleri tüketicilerin daha detaylı aramalar yaparak aradıkları ürünlere ulaşmalarını sağlayabilir.

Mesela, giyim satışı yapıyorsanız, ürünlerin bedenleri, renkleri, markaları ve fiyatlarını filtreleyerek arama özellikleri sunabilirsiniz. Böylece ziyaretçi belli bedende, belli bir fiyat aralığında bir ürün aradığında ilgili ürünleri direkt görebilir.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir