DROPSHIPPING NASIL YAPILIR?

Son dönemde dropshipping popüler bir tecim modeli haline gelmeye başladı. Girişimciler dropshipping modeliyle bilhassa Alibaba üstünden Çin mallarını üstüne birkaç kat kar koyarak Amazon’da bir Amerikalı’ya satabiliyorlar. Yığın gerektirmeyen bu modelde maliyet yok, ithalat yok, risk yok, yalnız aracılıkla bile ülkeye döviz getirmek mümkün. Sadece bu modeli kısa zamanda varlıklı olma yolu olarak görmek de gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu yöntemle varlıklı olmayı vaat eden hayal tacirlerine karşı kesinlikle önlemli olunmalı.

DROPSHIPPING NEDİR?

Peki dropshipping mantığı nedir? Ülkeler arası fiyat farklarını kullanıp, ucuz ürün tedarik eden firmaların malını ekonomik refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerdeki tüketicilere satarak aracılıktan kazanma yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz dropshipping yöntemi, tüm dünyada yükselişe geçen bir e-ticaret modeli. Yığın tutmadan tecim yapmayı mümkün kılan bu yöntem, sermayesiz ve risksiz bir model olduğundan, bilhassa e-ticarete yeni süregelen girişimciler için pek fazlaca avantaj sunuyor. Dropshipping tedarik yönteminin 2020 yılına kadar tüm online satışların yüzde 20’sini oluşturacağı tahmin ediliyor. Devletimizde daha fazlaca AliExpress vasıtasıyla Çin’deki 3. parti tedarikçilerin ürünlerini listeleyerek, dropshipping siteleri üstünden Amerikalı tüketicilere satmak şeklinde kullanılan dropshipping yöntemi, İspanya, Hollanda ve Norveç şeklinde ülkelerde de popüler. Siparişin teslimatını tedarikçi şirket gerçekleştirdiği için, satışa aracılık eden kişinin herhangi bir kargo maliyeti de olmuyor. Akıllara derhal “Mesela Amerikalı tüketici niçin AliExpress’ten 1 dolara alacağı ürünü benden 3 dolara alsın ki?” sorusu takılıyor. Ülkeler arası fiyat farkları işte bu aşamada devreye giriyor. Bir Amerikalı 1 dolar ile 3 dolar arasındaki farkı önemsemiyor. 3 dolarlık malı 1 dolara bulur muyum araştırmasına girmiyor. Hoşlanılmış olduğu bir ürüne ilk denk geldiği yerden siparişi veriyor. Doğal olarak kendisi için pahalı kategorisine girecek ürünler için bu fazlaca geçerli olmuyor. O nedenle dropshipping ile satılacak ürünler mevzusunda fazlaca iyi bir pazar araştırması yapılmalı. Hem her yerde fazlaca olmayan hususi ürünler, hem de potansiyel müşteriniz için ucuz kategorisine girecek ürünler seçilmeli.

HAYAL TACİRLERİNE DİKKAT

Dropshipping modelinde aracı satıcı olarak yapmanız ihtiyaç duyulan en mühim şey, güvenilir bir tedarikçi bularak ürünü doğru pazarlamak ve doğru tüketici kitlesine ulaştırmak. Feysbuk, Instagram ve Google reklamlarına iyi derecede hakim olmak da gerekiyor. Sadece internette dropshipping yaparak kolayca varlıklı olunacağını iddia eden, girişimcileri gerçekdışı hayallere yönlendiren hayal tacirlerine karşı da dikkatli olunmalı. İnternette bu yöntemin eğitimini veren kaliteli online kurslar olduğu şeklinde, insanları boş hayallere sürükleyerek kendi cebini doldurma ardında olanlar da var.

NASIL YAPILIR?

Peki dropshipping iyi mi yapılır? Ilk olarak kesinlikle kaliteli bir e-ticaret ve ödeme altyapısına haiz olmak icap ettiğini unutmamalısınız. E-ihracat meydana getirecek olduğunuz için güvenilir bir vitrininizin olması koşul. Yoksa sınır ötesindeki potansiyel müşterileriniz sizi eleyerek daha güvenilir görünen kaliteli sitelere yönelecektir. Doğru reklam ve pazarlama modellerini kullanarak çektiğiniz müşteriler, e-ticaret sitenizi ziyaret ederek satın alma yapar. Bundan dolayı sitenizin ustalaşmış bir görünüme ve altyapıya haiz olması kritiktir. Bu aşamaları geçtikten ve artık sipariş almaya başladıktan sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, gelen sipariş üstüne 3. parti tedarikçinizden ürünü satın almaktır. Bu aşamada ödemeyi yaparak müşterinizin isim, adres ve kargo bilgilerini tedarikçiye belirtirsiniz. Tedarikçi ürünü kargolar ve ödemeyi sizden alır. Siz ise ödemenizi müşteriden daha ilkin almış olduğunuz için cebinizden hiçbir aşamada para çıkmamış olur.

Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

“DROPSHIPPING NASIL YAPILIR?” için bir yorum

  1. Çok teşekkürler değerli bilgiler için. Xml veren firmalar ın bizi kabul etmeleri için ne gerekli acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir