3D Secure (Güvenli Alışveriş) Nedir?

Internet sayfaları üstünden, kredi kartı ile meydana getirilen ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yapmış olduğu ortak çalışmaya 3D Secure denir. 3D Secure ile meydana getirilen ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafınca sunulan hususi bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş kullanılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna sms ile onay kodu gönderilir yada kart sahibi haricinde kimsenin bilmediği hususi bilgiler istenir. Bu şekilde meydana getirilen başarı göstermiş ödeme işlemlerinde, banka herhangi negatif bir durumda tüm sorumluluğu üstüne alır.
3D Secure, çalıntı bir kredi kartı ile yapılacak alışverişleri kolaylıkla önler. Sebebi de kart sahibinin telefonuna onay sms bilgisi gönderilerek ödemenin tamamlanmasıdır.

3D sisteminin kart sahibine yararları

  • İnternet alışverişlerinizde, 3D Secure / Verified by Visa / SecureCode, mevcut kart bilgilerinizi korur. Sisteme kayıt olmak ve kullanmak oldukça kolaydır.
  • Koruma: 3D Secure, mevcut kart bilgilerinizi, kendinizin belirleyeceği şifreniz ve kişisel güvenlik cümleniz ile korumaya alır.
  • Kolaylık: Sizden başka asla kimse katılımcı web mağazalarından sizin kartınızla alışveriş yapması imkansız. 3D Secure şifrenizi yalnız siz bilebilirsiniz.
  • Kolay Kayıt ve Kullanım: Sisteme kayıt olmak web uzerinden oldukça kolaydır. Kayıt olduktan sonrasında, tek yapmanız ihtiyaç duyulan ödeme esnasında şifrenizi girmek.

3D sisteminin sanal mağazalara yararları

3D Secure mağazalara, işlemi meydana getiren kişinin kartın gerçek sahibi olduğundan güvenilir olma imkanı sağlıyor.
3D Secure sistemi, mağazalara işlemi meydana getiren kişinin, kartın gerçek sahibi olduğundan güvenilir olma imkanı sağlıyor. Böylece e-ticaret işlemlerinin kötüye kullanılması ve ters ibraz olarak geri dönmesi ihtimali ciddi oranda düşmüş oluyor. İşlem esnasında, kart sahibinin, şifresini kullanarak işlemi onaylaması yardımıyla, “ben yapmadım” ya da “benim onayım olmadan yapılmıştır” itirazlarını engelleyerek işlemin inkar edilmesi engelleniyor. Böylece 3D Secure sistemi ile sanal mağazalar, sistem dahilinde gerçekleşen işlemler için ters ibraz maliyetinden kurtulacaklar.

Sanal posda eski sistem Güvensiz miydi?

Kullanılan mevcut sistemde, kredi kartı bilgilerinin işlem esnasında güvenliği tam olarak sağlanabilmekteydi. Sadece başka ortamlarda yakalanmış olan kredi kartı bilgilerinin web ortamında kullanılması engellenememekte ve kart sahipleri işlem esnasında bankaları ile direkt iletişime geçmedikleri için kartlarının hakikaten güvenli olarak kullanılacağından güvenilir olamamaktaydılar.
3D Secure sistemi ile bu da sağlanarak işlemlerin hem sanal mağaza hem de kredi kartı sahibi için daha güvenli hale gelmesi sağlanmaktadır.

3D Secure Iyi mi Başvurulur?

3D Secure ile işlem yapabilmek için kartınızın dahil olduğu bankaya başvurmanız ve 3D Secure kaydı ile beraber 3D Secure şifrenizi almanız gerekir. Mağazalar için ise, kullanılan sanal posun bulunmuş olduğu banka ile iletişime geçerek sanal posun 3D ile kullanmak istenildiğinin iletilmesi gerekiyor.
Bankanızın internet sayfasındaki güvenlik bölümünden bu hizmetlere dahil olup olmadığına dair data alabilirsiniz. Bankanızla irtibata geçerek mevzu ile ilgili data alabilirsiniz.
3D Secure hususi durumunun opsiyonel olması bankanızın tanımlaması ile ilgilidir. Bazı bankalar üç boyutlu secure hususi durumunu opsiyonel tanımlarken bazı bankalar mecburi tutmaktadır. Eğer sanal posunuz hem 3D yetkili hemde 3D olmadan işleme yetkili ise sanal pos kurulumunu yaparken “Müşteriye Sor” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu durumda sipariş tamamlanırken kullanıcının karşısına “3D Secure kullanmak isterim” opsiyonu çıkacaktır bu seçenek işaretlenmezse sipariş 3D olmadan kısaca sms doğrulaması yapılmadan tamamlanacaktır.
Bu yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve ya önerilerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki yorum bölümünden bize lütfen düşüncelerinizi iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir